22. 05. 2010
Rembertów - kolebka Orła Białego
Zapraszamy na spacer do najstarszych miejsc osiedla wojskowego
Start 30 maja 2010 r. (niedziela) przy bramie głównej Akademii Obrony Narodowej godz.1030 (planowane zakończenie 1400)
Stowarzyszenie "LEPSZY REMBERTÓW" serdecznie zaprasza na spacer do najstarszych miejsc osiedla wojskowego pod hasłem „Rembertów – kolebka Orła Białego”. Oprowadzać nas będą specjaliści z dziedziny historii wojskowości: Przemysław Boguszewski i Zbigniew Tucholski z PAN.
Rembertów to miejsce niezwykłe, wyjątkowe z uwagi na losy Państwa Polskiego wskrzeszonego po zaborach, ale wciąż miejsce zapomniane. Dlatego dopomina się o swoją historię i tradycję.
Rembertów od 1888 r. był nie tylko największym poligonem artyleryjskim. Tutaj prowadzono prace szkoleniowo-badawcze i ćwiczenia innych rodzajów wojsk, np. projektowano i sprawdzano w praktyce wartość różnych umocnień i fortyfikacji, czy zastosowanie wojskowych balonów obserwacyjnych w warunkach dziennych i nocnych.
Ówczesny Rembertów ciągnął się od obecnych wschodnich granic przez dzisiejszą Wesołą, Grzybowo, Sulejówek aż do Okuniewa i Dębego. Zabudowę tworzyły głównie koszary wojskowe, miejsca stacjonowania jednostek obsługi poligonu, składy, magazyny, warsztaty itp. W sensie militarnym obszar ten był kompleksowym zapleczem budowy Twierdzy Warszawa - wykorzystano to w 1920 r. sytuując w Rembertowie sztab dywizji piechoty broniącej pierwszej linii obrony stolicy.
Po odzyskaniu w 1918 r. niepodległości rzeczywistą ostoją państwowości była siła militarna. Nic dziwnego, że na największym porosyjskim poligonie w Rembertowie powstały doświadczalne centra wyszkolenia różnych rodzajów wojsk, szkoły oficerskie, wyższe szkoły wojskowe itp. Po wojnie utworzono tutaj Akademię Sztabu Generalnego WP przekształconą w 1990 r. w Akademię Obrony Narodowej.
Wielkim symbolem tego najważniejszego w przedwojennej i powojennej Polsce ośrodka rozwoju rodzimej myśli wojskowej oraz kształcenia kadry oficerskiej miało być założenie architektoniczne, którego myślą przewodnią było takie ukształtowanie ciągów komunikacyjnych i zabudowy, aby całość widziana z lotu ptaka tworzyła obraz Orła Białego.
W styczniu 2010 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu Akademii Obrony Narodowej. Niestety, odwołują się od niej lokalne instytucje wojskowe. Najstarsze zabytki dekadami nieremontowane, przez lata wykorzystywane na składy, magazyny, warsztaty, pralnie, magle itd. wołają o ratunek. Więcej na ten temat czytaj w „Mojej Gazecie Regionalnej” nr 210(108) z 27 maja br.